Meriten
Meriten Visby

Välkommen till ditt hem i Visby!

Välkommen till Visby och projektet Meriten med genomtänkta studentbostäder!

Här bor du på strålande läge nära Visbys stadskärna och vacker natur. På bara 10 minuter cyklar du till dina föreläsningar och tentor på Campus Gotland.

Genomfört
Område
Gotland , Visby
Visa på karta
Upplåtelseform
Studentboende
Lägenheter
142
Arkitekt
Magnolia Bostad arkitekter
Miljöcertifiering
Miljöbyggnad Silver
Bilden är en visionsbild och kan avvika från verkligheten

2 km till campus, 7 min med cykel till Söderport och vägg i vägg med nya vänner

Här bor du med cirka 5 min cykelväg till Söderport och 2 km till campus och vägg i vägg med nya vänner. I Visby finns också ett stort urval av bekvämligheter och service. Ju närmare centrum desto fler möjligheter till bank, apotek, myndigheter, affärer och restauranger. Det finns bra bussförbindelser i samtliga områden i stadskärnan.

Lägenheterna

Meriten kommer att bestå av 142 lägenheter, 130 stycken 1 rok med en genomsnittlig storlek på 23,3-33,3 kvadratmeter och 12 stycken 2 rok med en genomsnittlig storlek på 35-45 kvadratmeter. Alla bostäder är inredda med bekvämligheter som tvättmaskin och bra förvaring, slitstarka material såsom parkettgolv och kaklade badrum. Utanför lägenheterna, på gården,  kommer det att finnas gemensamt utegym och grillplats.

Byggnaden som kommer att bestå av fyra våningar, har en stram, klassisk utformning med en kombination av generösa ljusinsläpp. Fasaden utförs i beige puts med inslag av natursten och träpanel.

 

 

Frågor och svar

Finns det hiss?

Är det säkerhetsdörrar?

Har alla lägenheter balkong?

Finns det tvättutrustning i lägenheten?

Hur ser lägenhetsfördelningen ut?

Var finns parkering?

Finns det parkeringsplatser till alla hyresgäster?

Får man hyra parkeringsplatser?

Finns gästparkering?

Hur långt bort är universitet?

Hur långt är det till närmsta matbutik?

Hur långt är det till närmsta vårdcentral?

Vad ingår i hyran?

Vad är lägenheten utrustad med?

Vilka är Magnolia Bostad?

Finns några gemensamhetslokaler?